Klucz do zdrowych włosów - Kaleidoscope 3/2025

Co to jest trychologia?
To specjalizacja w dermatologii, która koncentruje się na zdrowiu włosów i skóry głowy. Zajmuje się m.in. problemami: wypadania włosów, łupieżu, nadmiernego przetłuszczania się oraz łamliwości włosów.
Dlaczego pacjenci z problemem wypadania włosów powinni rozważyć konsultację z dermatologiem?
Taka konsultacja jest kluczowa, bo pozwala na dokładną analizę stanu skóry głowy i włosów, a następnie opracowanie indywidualnego planu terapii. Dermatolog może zlecić różne badania, aby wykluczyć schorzenia takie jak: choroby tarczycy, niedobory witamin, zaburzenia hormonalne czy immunologiczne. Wiele problemów z włosami może być objawem szerszych kwestii zdrowotnych. Tylko dermatolog może prawidłowo rozpoznać chorobę skóry.
Na czym polega badanie u trychologa?
Lekarz przy użyciu dermatoskopu bada skórę głowy, sprawdzając jej kondycję, obecność zanieczyszczeń, stan mieszków włosowych oraz ewentualne objawy stanu zapalnego lub chorób dermatologicznych. Następnie przeprowadzane jest badanie trychoskopowe bądź wideodermoskopowe przy użyciu specjalnej kamery. Oceniamy wtedy strukturę włosów pod kątem ich grubości, oraz ich liczby w kolejnych fazach wzrostu. Łącząc badanie dermatologiczne z odpowiednimi badaniami możemy postawić diagnozę.
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?
Przede wszystkim androgenowe wypadanie włosów, u mężczyzn, jak i u kobiet. Związane jest z genetyką oraz androgenami, co prowadzi do stopniowej utraty włosów na całej powierzchni głowy lub w konkretnych obszarach. Kolejną przyczyną są zmiany poziomów hormonów, np. w czasie ciąży, menopauzy, lub w przypadku chorób tarczycy. Również problemy stricte dermatologiczne, takie jak łupież, łuszczyca, grzybica czy zapalenie mieszków włosowych, mogą wpłynąć na kondycję włosów i prowadzić do ich wypadania. Także stres – emocjonalny lub fizyczny (poważna choroba, znieczulenie ogólne do operacji) – może prowadzić do tzw. Telogen effluvium, stanu, w którym włosy przechodzą w fazę spoczynku i wypadają w większej ilości.
Czy suplementacja witamin i minerałów jest pomocna przy problemach z włosami?
Żelazo, cynk, witaminy A, D, E, biotyna oraz kolagen są skutecznie działającymi składnikami suplementacji u pacjentów z nadmiernym wypadaniem włosów. Jakie zabiegi uzupełniające Pani poleca? Moim pacjentom w Klinice Anclara zalecam zabiegi mezoterapii oraz te z wykorzystaniem laserów. Mezoterapia to wprowadzanie składników odżywczych bezpośrednio w obręb skóry głowy, co stymuluje wzrost włosów i łagodzi stan zapalny. Zaś zabiegi laserowe poprawiają krążenie w obrębie mieszków włosowych, wpływając na lepsze ich odżywienie.