Nowoczesna ginekologia - Kaleidoscope 5/2025

Czym zajmuje się nowoczesna ginekologia, czy współczesna medycyna za nią nadąża? Tajniki zabiegów ginekologii estetycznej i regeneracyjnej zdradza specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej, dr Dawid Lisiecki.

Czym zajmuje się nowoczesna ginekologia? 

Przede wszystkim tym, co przeszkadza kobietom, a na co dotychczasowe metody leczenia pomagały miernie. Zacznijmy oraz problemów anatomicznych - m.in. przerost czy asymetria warg sromowych, przerost kapturka łechtaczki; niepodatna lub przerośnięta błona dziewicza. Następna grupa to stany dające różne dolegliwości bólowe, pieczenie, przewlekły świąd - blizny po szyciu krocza czy cięciu cesarskim, suchość pochwy, zanik śluzówek, zbyt wąski przedsionek pochwy. Kolejne problemy dotyczą dysfunkcji narządów intymnych – m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu, nawracające infekcji, spadek jakości współżycia. Oczywiście nie możemy pominąć spraw związanych z wyglądem, a będących następstwem ciąży, porodu, menopauzy czy zmian masy ciała. Ten podział jest umowny i zwykle problemy się nakładają, bądź wynikają jedne z drugich. Długa lista. 

Czy współczesna medycyna za nią nadąża? 

Na szczęście tak – świetnym przykładem jest problem nawracających infekcji czy suchości pochwy, który pojawia się niezależnie od wieku. Typowe działanie – oczywiście po wykonaniu koniecznej diagnostyki i wykluczeniu innych przyczyn – sprowadza się do leczenia globulkami i stosowania lubrykantów. Ale... używając innowacyjnych metod takich jak laser, radiofrekwencja czy stosowanie osocza bogatopłytkowego uzyskujemy dużo lepsze efekty bez konieczności codziennej aplikacji preparatów. Kolejnym przykładem jest labioplastyka, czyli najczęściej wykonywany zabieg ginekologii plastycznej. Oczywiście taką operację wykonać można było też kiedyś, ale wprowadzenie do powszechnego użytku noża radiofrekwencyjnego czy laserowego sprawiło, że zabieg można wykonać w sposób gwarantujący większą precyzję, mniejsze krwawienie, szybszą rekonwalescencję oraz lepszy efekt wizualny. Poza tym ginekologia przejęła pewne preparaty od medycyny estetycznej, też z powodzeniem używamy np. kwasu hialuronowego do modelowania warg sromowych większych kiedy utraciły swoją jędrność i objętość. Z kolei korzystanie z innych urządzeń hi-tech pozwala na skuteczne rozjaśnianie skórnych okolic intymnych czy zmniejszanie objawów zespołu rozluźnienia pochwy i wysiłkowego nietrzymania moczu. 

Czy zabiegi ginekologii estetycznej i regeneracyjne są bolesne, a po ich wykonaniu trzeba nocować w klinice? 

Obie odpowiedzi brzmią "nie". Przed zabiegami używamy znieczulenia w kremie lub miejscowego w zależności od procedury. Komfort pacjentki jest szalenie istotny, nie ma przeszkód, aby podczas zabiegów czytała książkę, oglądała film, słuchała muzyki. Drugą sprawę omówimy na przykładzie labioplastyki, którą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc po kilkudziesięciominutowej obserwacji pacjentka może opuścić klinikę. Połączenie dużego doświadczenia operatora oraz odpowiednich technik i narzędzi umożliwia bezpieczny powrót do domu po zabiegu.