Trądzik? Poradzisz sobie z nim - Kaleidoscope 4/2025

Trądzik to przewlekła choroba skóry, która dotyka nie tylko nastolatków. Chociaż najczęściej występuje w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie zachodzi wiele zwłaszcza hormonalnych zmian, mogą cierpieć na niego osoby w różnym wieku. To jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych, która nie tylko wpływa na wygląd, lecz także na pewność siebie i samopoczucie. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja oraz zrównoważona dieta - mówi dr Anna Płatkowska, właścicielka warszawskiej Kliniki Anclara i dodaje: – Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, dzięki którym możesz zmniejszyć objawy trądziku. Oto kilka z nich.
Czy to na pewno trądzik?
Podstawą skutecznego leczenia jest odpowiednia diagnoza. Jeśli podejrzewasz u siebie trądzik różowaty (skóra na policzkach jest zaczerwieniona, pojawiają się grudki, a naczynka krwionośne są widoczne), udaj się do specjalisty. Dermatolog dobierze odpowiednie metody leczenia do indywidualnych potrzeb i typu cery. Zbada też skórę przy pomocy dermatoskopu, by sprawdzić czy na skórze nie ma nużeńca, porozmawia z Tobą o opcjach terapii (doustnych oraz miejscowych) i zaproponuje program leczniczy. – Nieleczony trądzik różowaty prowadzi do zmian przerostowych skóry - pogrubienia jej, poszerzania się porów czy powstania nieestetycznych zmian na nosie - tłumaczy dr Płatkowska.
Uważaj na to, co jesz
W leczeniu trądziku istotną rolę odgrywa też dieta, pomagając w redukcji objawów i zapobieganiu zaostrzeniom. Zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, zwłaszcza tych bogatych w przeciwutleniacze, takich jak jagody, szpinak czy brokuły. Produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze z ryb oraz orzechy i nasiona także mogą mieć pozytywny wpływ na kondycję skóry. Warto unikać m.in. pikantnych potraw, gorących napojów i alkoholu, które mogą prowadzić do zarumienienia skóry.
Odpowiednie kosmetyki
Właściwa pielęgnacja to kolejny ważny element terapii antytrądzikowej. – Myj twarz dwa razy dziennie, unikaj makijażu zapychającego pory i środków czyszczących na bazie oleju. Pamiętaj o codziennym oczyszczaniu i nawilżaniu skóry, często sięgaj po peelingi, które usuną martwe komórki naskórka i zawsze zwracaj uwagę na skład kosmetyków - wyjaśnia Anna Płatkowska. Ponadto warto stosować produkty zawierające niacynamid, który zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienie oraz kwas azelainowy (ma właściwości antybakteryjne).
Zabiegi i terapie
Czasem odpowiednia dieta oraz pielęgnacja to za mało. Wtedy z pomocą przychodzą zabiegi, a wśród nich delikatne peelingi chemiczne z dobrze dobranymi produktami. Złuszczając naskórek, nie tylko pomagają w leczeniu, lecz także nawilżają i regenerują skórę. Zabiegi łagodzące podrażnienia wyciszą rumień, wspomogą mikrobiom skóry i odbudują barierę skórno-naskórkową. – Pomocne są też kuracje na bazie odpowiednich kwasów. Działają przeciwzapalnie i wyciszająco na skórę oraz skracają czas leczenia dermatologicznego. Można też rozważyć laseroterapię – poleca dr Anna Płatkowska. Laser redukuje zaczerwienienia i stan zapalny, reguluje pracę gruczołów łojowych, hamując produkcję sebum.